Det var ikke småting, der stod på dagens arbejdsseddel. Både i Spejderborgen, Multisalen, Klubhuset, Visby Park og på æ multiplads var der masser af opgaver at tage fat på. Vi nåede det meste, blandt andet fordi nogle havde påtaget sig opgaver før i dag, og andre færdiggør opgaver efter i dag. Tak for det!
Affaldsindsamlerne kunne se, at Spejderne og Visby Børnehus (og Arkil) har været på affaldsindsamling for nylig, men alligevel lykkedes det at samle nogle poser affald.
Dagen gik ikke kun op i arbejde. Det var hyggeligt at mødes på tværs af foreninger og aldersgrupper, og det var lige vejr til at nyde grillpølser med brød, kartoffelsalat og senere kaffe og kage i skolegården.
Fotos fra dagen (hvis du har nogen, du gerne vil dele, så send dem på Messenger til Alice, så de kan blive tilføjet):
De voksne samles så småt i skolegården, medens mange af børnene er i fuld gang på legepladsen. Og så blev der samlet affald i og omkring Visby:
I Visby Park /Pastor Møllers Have blev der sat stolper op til et stort kvashegn, der blev kalket, klippet, luget, jævnet jord, de nymalede pile blev sat op og snart kommer de nymalede bænke også på plads:
Visby Idrætsforening var i gang både ude og inde med rengøring og opsætning af lamper:
Uden mad og drikke går det ikke. Arne måtte sende bud til Min Købmand efter flere grillpølser:
Visby KFUM Spejdere fik fyldt trælageret op, rengjort grupperum og ryddet op i Kirkeskoven:
Der er højt til loftet, når der skal gøres rent i Multisalen:
De udgåede kirsebærlaurbær på æ multiplads blev forvist til grenpladsen, mens der blev luget, fejet, vasket af og ryddet op i lån-og-læg-på-plads-skabet.
Opsamling, kaffe og kage efter en travl og hyggelig arbejdsdag: