Spring til indhold

Visbynet.dk

Søg
Close this search box.

Nu kan både stilletter og rollator nå frem til æ multiplads

Søndag var store arbejdsdag på sportspladsen i Visby, hvor der blev lagt fliser fra klubhuset ned til og rundt om petanquebanen og videre til æ multiplads. Flisegangen skal gøre det lettere for gæster med rollator, barnevogn eller festsko at forcere terrænet.

Ekstra stor tak til Peter, Dres, Arne og Mikkel, der fra morgenstunden var i gang med at forberede fliselægningen. Stor tak til Ernst, der var back-up med sagkundskab og hjælp, Carlo, der slæbte utallige fliser, Kasper, der var maskinfører, og til æ knejter fra Visby IF for deres indsats med at lægge fliser og skovle sand, og også tak til Kaj, der var grillmester.
Æ knejter skal i arbejde igen, da flisegangen skal finpudses med fugesand og udjævning af jord/græskanter. Som tak for hjælpen får de et tilskud til holdkassen, så den ikke kun skal fyldes op med bøder.

Del på Facebook