Spring til indhold

Volleyball på æ multiplads

Vi sætter volleyball-nettet op på æ multiplads og inviterer alle store børn og unge (du definerer selv, om du er ung) til et par timers volley. Vicky Linnet, Tønder Volleyball Klub, kommer og underviser og varmer op til spil og kamp. Du behøver altså ikke have kendskab til volleyball i forvejen.
Visby Lokalråd byder på drikkevarer og snacks.

Volleyball er en af de mange muligheder, der er på æ multiplads. Stænger til nettet hænger uden på redskabsskuret, og net og bold ligger i “lån og læg på plads-skabet”, så du kan spille volley, når du har lyst. Der skal to til at bære stængerne, men der skal jo også mindst to til at spille volleyball.

Lokalrådet laver også i samarbejde med Tønder Basketball Klub et arrangement, hvor du kan spille basket. Tidspunktet bliver annonceret i facebookgruppen Os fra Visby og her på visbynet.dk.

Del på Facebook
Vælg Byer

Nærmeste hjertestartere

Skip to content